Czekoladowa tarta z praliną z orzechów

 

chocolate delice 183

W moim kalendarzu na dzień 12 kwietnia mam wpisane Dzień czekolady. Zrobiłam to już dość dawno, nawet nie pamiętam skąd wiem, że to ten właśnie dzień….

Światowy dzień Czekolady, według internetowych źródeł , to 7 lipca…a także 28 wrzesień…nieważne…dwa dodatkowe dni, żeby świętować 😉

Zwariowałam ostatnio na punkcie praliny. Ale nie chodzi mi o taką małą nadziewaną czekoladkę- pralinkę, tylko pralinę czyli skarmelizowany cukier z orzechami pozostawiony do ostygnięcia, a następnie potłuczony na drobne kawałeczki lub zmiksowany na gładką masę. Ten przepis pochodzi od Reymonda Blanc, francuskiego szefa kuchni, który mieszka w Wielkiej Brytanii i pralina jest częścią tego deseru.

chocolate delice 109

Czekoladowa delice (bez pieczenia)

spód

100 g orzechów laskowych podprażonych na suchej patelni

100 g skarmelizowanego cukru (120 gram cukru rozpuszczać powoli w rondlu na małym gazie do uzyskania złotego koloru, wyłączyć gaz, mieszać jeszcze chwilkę, aż nabierze przeźroczystego koloru, następnie wylać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Rozprowadzić lekko łyżką. Uwaga! Cukier jest bardzo gorący! na wszelki wypadek wypraszam z kuchni dzieciarnię i kota też 😉 )

150 g płatków śniadaniowych z otrąb pszennych (ja użyłam płatków kukurydzianych ze względu na złoty kolor)

Orzechy i cukier połamać na drobne kawałeczki, włożyć do rozdrabniacza i zmielić na gładką masę. Płatki pognieść w misce tłuczkiem na drobno i wymieszać z masą z cukru i orzechów. Wyłożyć dno blaszki np do tarty lub średnią kwadratową i włożyć do lodówki na 30 min.

masa czekoladowa

140 ml pełnego mleka

325 ml śmietanki 36 % -56 %

2 jajka

340 g ciemnej czekolady minimum 60% kakao

Mleko i śmietankę podgrzać w garnku. W osobnej misce ubić jajka. Gorącym mlekiem ze śmietanką zalać jajka szybko mieszając (ja użyłam miksera). Następnie do gorącej masy dodać połamaną na drobne kawałeczki czekoladę. Wymieszać do momentu aż czekolada się rozpuści i powstanie gładka czekoladowa masa. Wystudzić i wylać na blaszke wyłożoną bazą z płatków. Wstawićdo lodówki min na 6 godzin. Ozdobić orzeszkami w karmelu lub posypać kakao lub startą czekoladą. Do czekoladowych deserów uwielbiam dodawać kwaśne owoce. Np mrożone porzeczki lub jeżyny, które zamroziłam w lecie 🙂

chocolate delice 180chocolate delice 165chocolate delice 188

Dodatkowo do ozdobienia deseru

Zrobić karmel z 3 łyżek cukru (według przepisu na bazę- powyżej) ułożyć kilka orzeszków laskowych na blaszce wyłożonej  papierem do pieczenia i wylać gorący karmel na orzeszki. Poczekać aż zastygnie, przykryć drugim kawałkiem papieru i potłuc trzonkiem noża lub łyżką na drobne kawałeczki. Ozdobić deser jak na zdjęciu.

chocolate delice 194

chocolate delice 196

 

 

 

 

 

 

Reklama

4 myśli na temat “Czekoladowa tarta z praliną z orzechów

Dodaj własny

  1. tarta wygląda cudownie i na pewno ją niedługo zrobię. ale, przepraszam, razi mnie jeden błąd. gram jest jeden, i tylko jeden. większa ilość to już ‚gramów’. czyli 100 gramów, nie 100 gram 😉 jak to zmienisz, będzie pięknie ;P

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: