Pierogi z kapustą i grzybami

IMG_1137

Przepisów na pierogi z kapustą i grzybami pewnie jest tysiące. Moj sposób na pierogi, wiaże sie oczywiście z tradycjami rodzinnymi i naszymi rodzinnymi upodobaniami. Przez lata patrzyłam jak robi je moja mama i ciocia, i nie ma w nim nic niezwykłego, poza tym, że jest dokładnie taki jaki istniał w moim domu przez lata. I uważam, że jest idealny. Przepis na ciasto podpowiedział mi Antoni Teslar, kuchmistrz Namiestnika Andrzeja Potockiego w Krzeszowicach. Przepis z roku 1909 🙂 delikatnie zmodyfikowałam. To tyle, zapraszam.

IMG_1151

farsz

500 g kiszonej kapusty (samej kapusty, bez wody)

30-40 g suszonych grzybków np borowiki

1 mała obrana cebula

5 łyżek oleju

2 łyżki masła

sól, pieprz do smaku

Grzybki namoczyć i wymyć. Kapustę wypłukać w zimnej wodzie, włożyć do garnka, zalać wodą, dodać grzybki i gotować do miękkości około 40 minut do 1 godziny.

Na dużej patelni rozgrzać olej, dodać drobno pokrojoną cebulę i usmażyć na złoty kolor. Pod koniec dodać masło. Odstawić z gazu.

Kapustę z grzybami odcedzić, dobrze odsączyć. Przepuścić przez maszynkę o grubych oczkach lub posiekać bardzo drobno nożem. Patelnię z cebulą ponownie rozgrzać, dodać kapustę i grzyby, wymieszać dokładnie wszystkie składniki, przyprawić płaską łyżeczką soli i świeżo mielonym pieprzem. Przesmażyć wszystko około 5-10 minut. Wystudzić. Przełożyć do miseczki.

ciasto

540 g mąki

1 jajko

1 żółtko

250 ml letniej wody

2 łyżki oliwy

Mąkę przesić do miski, wbić jajka i żółtko, dodać wodę. Na początku wymieszac łyżką, dodać oliwę, potem zagniatać ciasto ręką około 5 minut. Odstawic na 10 minut. Ciasto również można zagnieść przy pomocy miksera, pod koniec dodać oliwę.

Ciasto rozwałkować na stolnicy, szklanką wykrawać kółka, kłaść po łyżeczce farszu, sklejać i układać na czystej lnianej ściereczce.

Zagotować wodę w dużym garnku, dodać 2 łyżeczki soli i wrzucac partiami pierogi, gotująć na początku na dużym ogniu do zagotowania, później zmiejszyć i gotować około 5 min, aż wszystkie pierogi wypłyną na wierzch. Przełożyć do miski lub innego płaskiego naczynia, dodać łyżeczkę oliwy lub od razu podawać z usmażoną cebulką i masłem. W ten sposób ugotować wszystkie pozostałe pierogi.

IMG_1151

Wesołych Swiąt 🙂

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: