Rogaliki kakaowe

img_0717

Otóż historia rogalików jest taka…Pięć lat temu wynalazłam sobie przepis na pyszne rogaliki kakaowe, w przekroju jak ciasto marmurkowe…

Upiekłam i zajadałam się nimi podczas porannego makijażu w łazience. Miałam kawę i rogalika na 50 letnim porcelanowym talerzyku, z mojej małej kolekcji. Było piękne światło. Pstryknęłam kilka zdjęć. I chociaż byłam bardzo początkującym fotografem, zdjęcia wyszły zaskakująco zgrabne ;). Kilka lat później zawisły w ramie na ścianie, razem z innymi radosnymi zdjęciami.

Więc jest sobie lato. Siedzimy sobie z moją kochana hiszpańską przyjaciółką na sofie. A ona patrzy na te moje wszystkie kolorowe, uśmiechnięte zdjęcia i nagle zadaje mi pytanie: „A kiedy zrobisz mi te rogaliki? ” Nie pamiętałam przepisu, nigdzie nie zapisywałam, jedyne co jakiś cudem zapamiętałam, to nazwę bloga, na którym znalazłam przepis 5 lat temu. Byłam przekonana, że coś mi się pomyliło, bo przepisu na blogu nie mogłam znaleźć. Postanawiam napisać do właścicielki bloga, bo obiecałam mojej żarłocznej przyjaciółce, że rogale będą.

I odpisuje mi Marta 🙂 z bloga Kornik w kuchni, zaskoczona moją pamięcia, bo przepis jest z sprzed 6 lat, a schował się tylko przy zmianach na blogu…

Voilà! 

Rogaliki i zdjęcia jak obiecałam „Kornikowi „podczas e-mailowej pogawędki. Dziękuję Marta! Oryginalny przepis tutaj. A rogaliki są dla mojej hiszpańskiej Irenki 🙂

img_0725

Przepis na około 12 rogalików (w zależności od wielkości), delikatnie zmodyfikowany

Składniki na ciasto:
250 g mąki pszennej
200 g mąki chlebowej
1/2 łyżeczki soli
60 g białego cukru
1 całe duże jajko plus 1 żółtko (białko z drugiego jajka wykorzystać do masy kakowej)
180 ml ciepłego mleka
75 g miękkiego masła
5 g suchych drożdży lub 15 g świeżych
ćwierć łyżeczki pasty waniliowej lub wydrążone ziarenka z pół laski wanilii

Składniki na warstwę kakaową:
45 g białka (białko z dużego jajka)
30 g mąki pszennej
60 g cukru
120 ml mleka
30 g kakao
15 g masła

Drożdże rozpuścić w 3 łyżkach letniej wody, odstawić na 5 minut. Do miski przesiać mąki, dodać mleko, jajko, żółtko, cukier, masło, sól, wanilię oraz gotowy zaczyn. Wyrobić mikserem przez około 10 minut, by powstało elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia.

W międzyczasie przygotować warstwę kakaową. W miseczce wymieszać białko, cukier i mąkę, by składniki połączyły się i powstała gładka, kremowa masa.

Mleko zagotować w garnku, dodać kakao i wymieszać, by pozbyć się grudek. Dodać masę białkową i wymieszać całość, masa powinna zgęstnieć. Zdjąć z ognia, dodać masło i mieszać do rozpuszczenia. Odstawić do wystygnięcia. Ostudzoną masę ułożyć na dużym kawałku folii spożywczej, przykryć drugim kawałkiem i uformować/rozwałkować na kształt prostokąta  o wymiarach 22 na 16. Schłodzić w lodówce.

Wyrośnięte ciasto uformować na stolnicy na kształt prostokąta . Rozwałkować na omączonym blacie na długi prostokąt o wymiarach około 23 na 50 cm. Na środku tego długiego placka położyć czekoladową warstwę. Dolną część ciasta założyć do góry, przykrywająć w całości część kakaową, a potem górną tak, jak przy zamykaniu koperty. Złożone ciasto przekręcić o 90 stopni w lewo („zamknięcie koperty” jest po prawej ręce), zostawić przykryte ściereczką na 10 minut. Wszystkie etapy zilutrowane na zdjęciach poniżej.

Po tym czasie rozwałkować na długi prostokąt (podsypywać mąką w razie potrzeby), po czym złożyć na 3 tak jak poprzednio, przekręcić o 90 stopni w lewo i zostawić przykryte ściereczką na 5 minut. Rozwałkować ponownie na długi prostokąt, na grubość około 1 – 1.5 cm. Ciasto podzielić na trójkąty. Zwijać je w rogaliki zaczynając od szerszej strony. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawić do wyrościęcia na godzinę. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 20-25 minut lub do chwili, aż nabiorą złotobrązowego koloru.

img_0673

 

 

Reklama

2 myśli na temat “Rogaliki kakaowe

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: