Przeżyliśmy „srogą” szkocką zimę…pomagał kominek i gorące dania jednogarnkowe…
W czasie największych śniegów…
…i tu muszę odrobinę sytuację wyjaśnić:
…były zawiaruchy, śnieg sypał jak oszalały- to prawda, kilka dni opadów, 30 cm śniegu…i najpiękniejsze szkockie miasto zamarło! Stanęło lotnisko, stanęly autobusy, szkoły, większość sklepów, biur i urzedów, w sklepach brakowało mleka i chleba…
Mimo ostrzeżeń, żeby pozostać w domach i „safe”, wędruję do najbliższego przystanku tramwajowego i o dziwo docieram do pracy! Czuję jakbym pokonała właśnie pierwszą stację na ośmiotysięcznik… 😉
W mojej domowej spiżarni mam wszystko…są kasze, ryż, mąka, suszone grzyby i pomidory, pięć butelek wina, domowa wiśniówka, syrop z mleczu na kaszel, sycylijskie miody i marmolady….brakuje mi jednak dwóch istotnych rzeczy…kuchenki i piekarnika, ponieważ w czasie „największych śniegów”, rozpoczynam absolutnie niezaplanowany remont kuchni…
Chociaż wiosna już w kalendarzu, zapraszam na rozgrzewające risotto z grzybami i białym winem, ugotowane na turystycznej kuchence w salonie…I pamiętajcie! Bardzo ważna rzecz…Risotto nie czeka na nas! My czekamy na risotto! Kiedy danie jest gotowe, wszyscy powinni siedzieć już przy stole…i wtedy nakładamy, dopiero co zdjęte z ognia…
A potem to sobie od śniegu na Sycylię uciekłam…ciepło było 😉
Porcja na główne danie, dwie osoby:
150 g ryżu arborio
600 g gorącej wody
garść suszonych grzybów około 12 g
mała cebulka
1/3 szklanki wytrawnego białego wina
1 kostka warzywnego bulionu w kostce lub 1 łyżka w proszku
oliwa
parmezan, wegański parmezan lub płatki drożdżowe do smaku
zielona pietruszka
sól, pieprz do smaku
Grzyby namoczyć w wodzie, ryż wypłukać dwa razy. Cebulkę obrać, pokroić w kostkę i lekko poddusić na 5 łyżkach oliwy w płaskim szerokim garnku. Namoczone grzyby odcisnąć w dłoniach z nadmiaru wody, pokroić w kawałki (kilka nie kroić, zostawić do dekracji) i poddusić wszystkie z cebulą przez 5 minut. Odstawić z ognia. Odstawić kilka całych grzybków do dekoracji. Bulion rozpuścić w gorącej wodzie. Garnek z grzybami postawić na lekkim ogniu, dodać szklankę bulionu i gotować bez przykrycia, mieszając od czasu do czasu. Kiedy woda lekko odparuje i ryż zrobi się gęsty, dodać następną szklankę i wino, mieszać delikatnie co chwilę…i postepować tak do zużycia całego bulionu. Doprawić parmezanem lub płatkami, solą i pieprzem do smaku.
Gotujemy wszystko na lekkim ogniu. Ryż powinnien być ugotowany ( nie rozgotowany). Jeśli ryż wciąż jest twardy, dodać pół szklanki grącej wody i pogotować odrobinę dłużej. Risotto powinno być mocno wilgotne. Serwujemy od razu po ugotowaniu,w podgrzanych głebokich talerzach lub miseczkach. Udekorować oliwą, grzybkami i natką pietruszki.
Skomentuj