W moich żyłach płynie sok pomarańczowy!
Regularnie co miesiąc od grudnia zeszłego roku, zamawiam cytrusy z Sycylii. Wspólnie z innymi osobami, stworzyłam małą kooperatywę w Szkocji i raz w miesiącu odbieramy 60 kg ekologicznych cytrusów. Sok na śniadanie, owoce na deser, marmolada na kolację i nie żeby nam uszami wychodziło….co miesiąc wyczekujemy świeżej dostawy.
Ale co zrobimy jak się sezon skończy?- usłyszałam 🙂
Dostawy zaczęły się od odmiany czerwonej Tarroco, poprzez Moro oraz Valencia późną wiosną (o odmianach piszę szczegółowo tutaj). Razem z ekologicznymi pomarańczami przychodziły cytryny, żółte w zimie, soczyste Verdello o limonkowym kolorze na wiosnę. Wszystkie produkty prosto od producenta!
Jeśli nigdy nie spróbowaliście czerwonej pomarańczy, takiej świeżo zerwanej prosto z drzewa…to nie wiecie nic o smaku!!
Ze względu na smak, czerwoną pomarańczę najczęściej zjadam na surowo, dodaję do sałatek, piję sok. Skórki suszę, mrożę i karmelizuję. Suche dodaję do herbat, kompotów, do dań z fasolą np. do chilli con carne.
Pomarańczowa, blond odmiana Valancia jest soczysta i słodka, świetna na sok i marmoladę, nie dorównuje jednak tej czerwonej zarówno w smaku jak i walorach odżywczych.
Zapomnijcie proszę o przepisie na moją pierwszą marmoladę na blogu. Ten poniższy spaja wszystkie dotychczasowe próby stworzenia idealnej marmolady pomarańczowej. Nie ma tu miejsca na zmiany składników. Potrzebujemy pomarańcze, kilka cytryn i dużą ilość pestek z cytrusów, jeśli chcemy zmniejszyć ilość cukru do wymaganego minimum. Na 1 kg pomarańczy użyłam tylko 500 g cukru ale można dodać więcej.
(można „zebrać” pestki kiedy robicie sok z pomarańczy, nie wyrzucać tylko zebrać i trzymać w lodówce w otwartym pojemniczku do 3 dni, potem wykorzystać do robienia dżemu)
1 kg czerwonych pomarańczy ekologicznych
2 l zimnej wody
+/- 500 g cukru lub więcej (do 1 kg)
2 cytryny
garść pestek z pomarańczy i cytryn
Pomarańcze i cytryny pokroić na połówki, połówki na cienkie półplasterki. Zebrać wszystkie pestki, nie wyrzucać! (dodać dodatkowe pestki zebrane wcześniej). Pokrojone owoce przełożyć do szerokiego garnka z grubym dnem. Zalać zimną wodą tak, żeby pokryć wszystkie owoce. Pestki zawinąć w kawałek gazy, wrzucić do garnka z pomarańczami i zostawić na całą noc.
Rano postawić garnek na gaz i zagotować. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i gotować owoce około 1 i 1/2 godziny. Woda powinna odparować przyjemniej w połowie. Wyciągnąć pestki, odcisnąć dobrze Dodać cukier i gotować jeszcze 1/2 godziny. Gorąca marmolada jest lejąca, gęstnieje kiedy jej temperatura spada. Dokładną gęstość można sprawdzić kiedy marmolada jest zupełnie zimna. Można zagotować jeszcze 1/2 godz lub dodać wody jeśli jest zbyt gęsta. To już zależy od indywidualnego upodobania. Wolę marmoladę gęstą i mało słodką.
Skomentuj