Już dawno żadna zupa mnie tak nie zachwyciła jak ta właśnie. Zupa krem z porów i ziemniaków. Z dodatkiem mleka migdałowego, prażonych sycylijskich migdałów i oliwy. Tylko tyle. Sól i pieprz. Zachwyciła mnie budyniowa, gładka konstystencja i delikatny jasno-zielony kolor, przełamany jedynie kroplami oliwy. Podana z prażonymi migdałami i świeżym chlebem, zachwyca tak, że chce się ją jeść codziennie…a jeszcze jak ktoś inny ją gotuje i to na Sycylii, podaje z domowym chlebem i sałatą z kawałkami świeżego avocado, młodą cukinią i cytryną…to ma się ochotę przywiązać do stołowej nogi i tak już zostać.
Jak przygotować zupę, opisuję poniżej. Do wykonania dosłownie w 30 minut. Użyć tylko jasne części pora, zielone odciąć, poszatkować i zamrozić. Można zużyć kiedyś do innej zupy. Koniecznie użyjcie prażonych migdałów. Oczywiście najlepiej tych z Sycylii. Sycylijskie migdały są wysoko cenione za swoje walory smakowe, słodkość i charakterystyczny, intensywny zapach.
Przepis na 4 porcje:
8 małych porów (lub 4 duże)
4 średnie ziemniaki
około 3/4 szklanki niesłodzonego mleka migdałowego (lub więcej)
oliwa z oliwek
sól,pieprz, bulion warzywny w proszku
kilka podprażonyh i rozgniecionych migdałów
Około 1.5 litra wody zagotować w średnim garnku. Pory przekroić wzdłoż i umyć dokładnie pomiędzy warstwami. Następnie odciąć w miejscu, gdzie zaczynają się liście. Zostawić tylko jasne części, pokroić w plasterki (liście można poszatkować, zamrozić i zużyć do innej zupy). Ziemniaki obrać i pokroić na duże kawałki. Warzywa wrzucić na gorącą wodę, dodać sól i gotować do miękkości. Ziemniaki wyjąć łyżką cedzakową do miseczki. Pokroić na mniejsze części. Na dużej patelni rozgrzać około 8 łyżek oliwy, dodać ziemniaki i podsmażyć je chwilę do zezłocenia. Dzięki temu zabiegowi zupa nabiera delikatnej konstystencji i nie robi się klejąca. Ziemniaki przełożyć z powrotem do garnka i zmiksować zupę blenderem na krem, dodawać mleko migdałowe, aż do uzyskania pożądanej konstystencji. Doprawić bulionem, solą i pieprzem.
Podawać z oliwą z oliwek, podprażonymi migdałami, ulubionymi ziołami i chlebem.
Zioła na zdjęciach to dziki tymianek, pochodzenie: Sycylia 🙂
Smacznego!
Skomentuj